Cum ne trăim viaţa greşit în orice mod posibil | Destinaţia: Bolile modernităţii
În multe privințe trăim vieți uimitoare în lumea dezvoltată de astăzi. Războaiele sunt mai puține și mai scurte, violența este în scădere, rata mortalității infantile este destul de redusă, iar îngrijirea medicală modernă ne ajută să trăim o viață productivă îndelungată. Lucrările spinoase pe câmpuri și în mine sau fabrici sunt în mare parte lucruri din trecut. Tehnologia ne-a oferit posibilități pe care nu le-am putut visa nici măcar acum 30 de ani.
Totuși, ceva este în creștere, ceva care ne distruge din interior. Depresia, boala autoimună, diabetul, obezitatea și alte boli ale modernității sunt toate în creștere într-un mod dramatic.
Trăim vieți foarte diferite de strămoșii noștri iar genetica noastră nu a avut suficient timp pentru a se adapta. În consecință, multe dintre nevoile fundamentale ale omului nu sunt îndeplinite. Și cu tot mai multe nevoi neîndeplinite riscăm să dezvoltăm o „boală a stilului de viață”; bolile moderne.
Ce anume, în mod specific, declanșează acest tip de colaps al sănătății indus de stilul de viață?
- Mâncăm alimente pe care homo sapiens nu-l adaptează digestiei și absorbției. Adesea, până la 70% din dieta noastră constă în hrană străină speciei noastre, cum ar fi cereale, cantități mari de zahăr, produse lactate, uleiuri prelucrate etc. Aportul de zahăr a crescut dramatic, de la 1,8 kg/persoană /an din 1700 până la 65 kg în anul 2000 (date din Regatul Unit și SUA).
- Alimentele pe care le consumăm au o densitate scăzută de nutrienți în comparație cu echivalente lor preindustriale și sălbatice
- Nu ne mișcăm suficient
- Nu suntem expuși la microflora pe care sistemul nostru imunitar trebuie să o dezvolte în mod corespunzător
- Suntem privați de somn
- Avem un ritm circadian deranjat, fie auto-ales, fie datorită muncii
- Suntem expuși la un nivel foarte ridicat de stres prelungit. Sistemele noastre de stres sunt destinate factorilor de stres intens dar pe termen scurt
- Ne petrecem prea mult timp în natură
- Ne petrecem prea puțin timp la soare și ajungem la deficit de vitamina D și pierdem efectele pozitive ale oxidul nitric din expunerea la razele UV
- Ne confruntăm cu o lipsă de sens în viață
- Ne confruntăm cu o lipsă de conexiuni sociale și de context
- Suntem expuși la niveluri ridicate de substanțe toxice, cum ar fi poluarea aerului, mucegaiul, metalele grele, pesticidele, etc.
- Excesul de antibiotice și riscul de a distruge flora intestinală
- Suntem supuși infecțiilor microbiene cronice care constituie surse inflamatorii masive: bacterii, viruși, paraziți și ciuperci pe care sistemele noastre imunitare foarte împovărate nu le pot trata – în parte pentru că dietele și stilurile noastre de viață le-au afectat
- Deficiențele nutriționale sunt frecvente, datorită:
- Reducerii absorbției datorată inflamației căptușeli intestinale din cauza punctelor 1 și 13.
- Consumului redus sau producției reduse (punctele 2 și 9)
- Cererea ridicată din cauza proceselor care consumă niveluri ridicate de nutrienți (punctele 7,12 și 14)
16. Dezvoltăm o sănătate intestinală afectată, o floră intestinală perturbată și o permeabilitate intestinală crescută datorită punctelor 1,2,4,7,12,13,14 și 15, care s-au dovedit a avea un impact extraordinar asupra dezvoltarea bolilor autoimune.
Cât de complexă este legătura cauzală
Este clar că această cauzalitate este complexă și uneori reciprocă, unde doua fenomene se pot provoca reciproc. Deficitul de nutrienți poate, de exemplu, să provoace o funcționare sub-optimă a căptușelii intestinale, care la rândul său poate determina absorbția afectată a, nutrienților ceea ce duce la deficiența nutrienților. De asemenea, unii oameni poartă variații genetice care ii fac sensibili la dezvoltarea, de exemplu, a problemelor cu metilare sau probleme în recunoașterea țesuturilor și agenților patogeni ai organismului. Trebuie menționat faptul că experiența traumelor psihologice sau fizice (cum ar fi un accident sau o intervenție chirurgicală) poate cauza probleme imune imense.
Toți acești factori, contribuie la inflamații, boli cronice și mentale asa cum s-a arătat și în articolele științifice. Acest lucru se întâmplă fie direct prin inducerea inflamației, fie indirect prin slăbirea corpului și a sistemului său imunitar. Sistemul nostru hormonal și nervos, apărarea imună, intestinele, mușchii, pielea și toate celelalte organe și țesuturi pot fi afectate.
Nu este suficient să faceți exerciții mai multe, să dormiți mai bine și să stați cu prietenii pentru a inversa o condiție cronică severă. Deseori există un proces mai puternic de declanșare a procesului inflamator. Dar dacă faceți aceste lucruri, scade riscul de a dezvolta o afecțiune. Iar pentru cei deja bolnavi, este mult mai probabil ca tratamentul să reușească prin înclinarea echilibrului în favoarea vindecării.
Nu este evident ce a venit prima data – lipsa de somn sau lipsa exercițiului și interacțiunea socială ar putea fi foarte bine rezultatul bolii și nu al cauzei sale. De aceea este atât de important să faceți o istorie amănunțită a pacientului.
Îngrijirea medicală standard nu este echipată pentru a gestiona bolile inflamatorii. S-ar putea să începeți să apreciați complexitatea implicată în deteriorarea sănătății. De aceea, medicii de multe ori nu reușesc să vadă legătura dintre un anumit factor cauzal și boală inflamatorie. Oamenii doresc conexiuni clare și simple, de preferință cercetarea care arată că A (numai) cauzează B (numai). Medicina bazată pe dovezi are o valoare centrală în îngrijirea medicală de astăzi. Este un lucru bun, dar rareori există orice spațiu pentru complexitate și ambiguitate, care uneori merge și la cercetare.
De multe ori trebuie făcută o adevărată muncă de detectiv pentru a afla exact care sunt cauzele simptomelor, iar de multe ori oamenii nu își permit să facă astfel de investigații amănunțite. Un alt aspect: când mergeți la doctor aveți cam 15 minute care sunt folosite pentru un oarecare istoric și simptome. În biroul unui specialist poate veți avea mai mult timp la dispoziție dar nu înseamnă că va fi pentru căutarea cauzelor fundamentale – el va încerca mai de graba să-și schițeze simptomele cu atenție pentru a concluziona ce diagnosticare să vă dea, ceea ce nu vă poate ajuta prea mult în cele din urmă.
Trebuie să renunțați la ideea ca doar medicul dvs. vă va face bine. Și asta nu pentru că nu vă vrea binele, ci pentru că probabil, nu au timpul, cunoștințele sau autoritatea profesională să privească dincolo de cutia lor.
Soluția
Cum să ieșim din mizeria asta?
- Încercați să aflați ce ar fi putut cauza aceste simptome speciale
- Tratați cauzele care stau la bază și reparații daunele atât de bine cât puteți.
- Recunoașteți istoria evoluției umane și reveniți la stilul de viață și dietă pe care suntem adaptați, atât cât este posibil; concentrați-vă asupra schimbării stilului de viață, spre cel care vă oferă cel mai mare raport câștig/efort.
Sursa https://immunocoaching.com/part-1-how-we-live-our-lives-wrongly-in-almost-every-possible-way/
Credit fotografie <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by Freepik</a>

